0887 62 64 89

Предотвратяване на косопад при жени чрез хранителен режим

Много жени се изправят пред разочарованието и нещастието от загубата на коса. Жените, които имат по-сериозен косопад често променят графиците си и ограничават дейностите си, за да избегнат смущението. Има много причини за косопад при жените и повечето от тях са различни от причините за косопад при мъжете. Има и различни подходи свързани с хранителните вещества, които приемаме, които помагат за възвръщането на растежа на косата.

Генетиката обикновено може да има роля за косопада при жените. Обикновено трябва да има силна традиция на оплешивяване в семейството. Но наследственият фактор е само част от проблема. Храненето, хормоналният баланс и стресът също оказват влияние. При много жени се наблюдава, че косопадът се появява след период на стрес. Стрес, който продължава от няколко дни до месеци (а може и по-дълго) може да предизвика съществени промени в имунната система, храносмилането и да се отрази на съня. Косопад може да се получи при твърде силни реакции на имунната система в областта на луковицата на косъма. А големият стрес може да има силно влияние върху реакциите на имунната система.

Храненето е много важно за здравето на косата. При жените косопадът може да се причини от липса на хранителни вещества, особено минерали и протеини. Ниските нива на желязо са известна причина за косопад. Често се случва когато нивата на желязо са ниски, нивата и на други минерали като цинк също да са ниски. Недостигът на желязо и други минерали може да се дължи на недостиг на качествени протеини. Консумирането на твърде много захар и готови храни също може да доведе до недостиг на минерали. Хората с неравномерен косопад може да се нуждаят от повече протеини от различни източници. Лошото храносмилане, като подуване на корема, киселини или неправилни движения на червата може да е знак, че храната не се усвоява по начин, който позволява на организма да я абсорбира и използва. Често се налага прием на силен мултивитамин, за да се удовлетворят нуждите на организма. Биотин е друг витамин, който е безвреден и лесен за употреба и подхранва косата. Ненаситените мастни киселини могат да допълнят този хранителен режим. Витамин D също е важен за тези, които имат косопад в следствие на автоимунен процес. Този процес е реакция на имунната система, която може да доведе до бърз, неравномерен косопад.

Хормоните също имат важна роля за здравето и вида на косата. Ниските нива на хормона на щитовидната жлеза са честа причина за косопад. Щитовидната жлеза трябва да се прегледа внимателно за признаци на дефицит на хормона както чрез лабораторни изследвания, така и чрез оценка на симптомите. Щитовидната жлеза се нуждае от минерали като йод, цинк и селен, за да работи ефективно. Ако сте имали проблем със стрес трябва да се погледнат и нивата на кортизол. Кортизолът е хормон, произвеждан както при мъжете, така и жените от надбъбречната жлеза. Тази жлеза реагира бързо на стрес, но само на краткотраен период на стрес, а не на продължителни такива, с каквито често се сблъскваме в днешно време. Хроничният стрес отслабва тази жлеза и цялото тяло. Нивата на кортизол ще дадат представа колко добре се справя надбъбречната жлеза. Трябва да се вземат мерки срещу хроничния стрес и тази жлеза трябва да се подхранва, за да се запази здравето на цялото тяло, включително и това на косата и скалпа. Загубата на коса се повлиява от хипноза, която е един от най-ефективните методи за справяне със стреса и тревожността (Източник: Willemsen). За здравето на косата и за справянето със стреса са важни витамините C и B комплекс. Избягването на безалкохолните напитки, готовите храни, захарта и изкуствените подсладители значително ще увеличи шансовете ви да стимулирате растежа на коса.

Сънят е друг фактор, който може да помогне в борбата с косопада. Недостигът на качествен, дълбок сън намалява времето, което тялото има за възстановяване. Лягането късно вечер се отразява на способността на тялото да се възстановява. Спането на осветление също намалява качеството на съня. Косопадът е един от симптомите, които се проявяват когато тялото се лишава от дълбокия сън, от който има нужда. Лягайте си по едно и също време в удобно легло и се старайте стаята да е възможно най-тъмна.

Съвети за борба с косопада:

  1. Направете си лабораторни изследвания, с които да проверите нивата на желязо, хормон на щитовидната жлеза, кортизол (може да се провери и с тест на слюнката) и витамин D.
  2. Започнете да приемате мултивитамини/мултиминерали
  3. Уверете се, че приемате 1 000- 2 000мг. витамин С и 5 000мг. биотин на ден
  4. Взимайте B-комплекс един-два пъти дневно. По-големите дози са подходящи за хора, подложени на по-голям стрес.
  5. Избягвайте рафинираната захар, сладките и готови храни.
  6. Яжте повече плодове, зеленчуци и разнообразни, качествени протеини.
  7. Осигурявайте си достатъчно сън.
  8. Спортувайте, практикувайте йога, намерете си хоби или ходете на терапии, които да ви помогнат да се справите със стреса.

Четете още

Leave A Comment

Предишна публикация:
Какви са различните видове преси за коса?

Хората с права коса обикновено харесват повече къдравата коса и обратното - хората с къдрава коса искат косата им да...

Затвори